Ovālā zvaigzne velosipēdam – kas tas ir un kam nepieciešams 

Dalīties

Šīs dienas tēma – ovālā zvaigzne. Eksperimentēt ar ovālām velosipēda zvaigznēm (tās mēdz saukt arī par eliptiskajām zvaigznēm) uzsāka jau 19. gadsimta beigās. Kāpēc tās ir vajadzīgas? 

Ovāla zvaigzne - 19.gs. beigas

Ovāla zvaigznes forma ļauj efektīvāk mīt pedāļus un sniedz kājām komfortablākus nosacījumus. 

To konstrukcija ir paredzēta tam, lai vieglāk pārvarētu zonu, kad velosipēda klaņi atrodas vertikālā stāvoklī un velosipēdists nevar pielietot maksimālu spēku, lai mītu pedāļus. Eliptisko zvaigžņu priekšrocības var novērot šādās situācijās: 

  • Braucot augšupceļā; 
  • Minot pedāļus ar augstu pārnesumu un mazu kadenci; 
  • Pārvietojoties pa slidenām virsmām vai bezceļos; 
  • Pie liela amortizatoru gājiena. 

Tiesa, izmantojot ovālas zvaigznes, nesanāks sasniegt ievērojami labākus rezultātus, jo tās vienkārši sniedz iespēju mīt pedāļus vienmērīgāk. No otras puses tad, kad ir nepieciešama liela jauda, pedāļus mīt vajadzēs krietni agresīvāk. 

Tas notiek tāpēc, ka zobratu attiecība pastāvīgi mainās. Jo mazāka kadence, jo vairāk var pamanīt eliptiskās zvaigznes priekšrocību pār parasto, apaļo zvaigzni. 

Pirmās masveida ovālās zvaigznes velosipēdam 

Pirmā kompānija, kas 1983. gada sāka masveida eliptisko zvaigžņu ražošanu velosipēdiem ir Shimano. Tad japāņi šo zvaigžņu sēriju nosauca par Biopace. No sākuma velosporta pasaulē šo zvaigžņu dēļ sākās aktīvas un plašas diskusijas, bet ar laiku viss noklusa – profesionālie velosipēdisti nenovērtēja šo jaunumu. 

Ovāla zvaigzne - Shimano Biopace
Shimano Biopace

Biopace ovālā zvaigzne mūsdienās 

Kaut arī profesionāļiem ovālās velosipēda zvaigznes neiepatikās, terminu biopace tomēr turpināja izmantot. Mūsdienās to izmanto, lai raksturotu nevienmērīgu pedāļu mīšanu (pedalēšanu). 

Zvaigžņu ovalitāte var sasniegt 30%. Ja šis raksturlielums nepārsniedz 7%, tad šādas zvaigznes bez ķēdes spriegotāja var uzstādīt kaut vai uz fiksīšiem

Kaut arī ovālas zvaigznes mūsdienās nav ļoti populāras (kaut arī to popularitāte sāk pieaugt) un lielākā daļa velosipēdistu izvēlas klasiskās, apaļās zvaigznes, daži modeļi tomēr tiek masveidā ražoti speciāli priekš sacīkšu velosipēdiem – Osymetric un Q-rings

Vairāk par Osymetric varat uzzināt videomateriālā zemāk: 

Kāpēc Kriss Frūms dažreiz brauc ar Osymetric? Ļausim par to viņam pastāstīt pašam: 

Uzrakstiet komentāru – ko Jūs domājat par ovālajām zvaigznēm? Vai esat mēģinājis pārvietoties ar velosipēdu, kuram ir uzstādīta eliptiskā zvaigzne?

Saistītie raksti

Elektroskūteris – izlasi, pirms iegādājies

Elektroskūteris (elektriskais skrejritenis) iekaro arvien lielāku popularitāti un šai...

Velosipēda ķēdes eļļošana un tīrīšana

Velosipēda dzīves ilgums un “veselība” lielākoties ir atkarīga no Jums. Pat pats profesionālākais transports nevarēs pats par sevi parūpēties, tāpēc īpašnieka uzdevums ir savlaicīgi nodrošināt dzelzs zirga detaļu apkopi. Vai vajag tīrīt transmisiju?

Shimano aprīkojums velosipēdiem, to klasifikācija un apraksts

Velosipēds, kā arī jebkura cita lieta, sastāv no komponentēm....

Velosipēda diska bremžu kluči – to veidi un īpašības

Bremžu kluči ir viena no vispieprasītākajām velosipēda rezerves daļām....

Velosipēda izvēle

Latvijas interneta dzīlēs var atrast rakstus, kuru tematika ir...

Velosipēda zādzība – viss, kas par to ir jāzina

Velosipēda zādzība mūsdienās diemžēl nav retums. It īpaši, ja...