Velosipēda drošība – padomi

Velosipēda zādzība ir viens no nepatīkamākajiem brīžiem, ar ko var sastapties velosipēdists.

Gandrīz katrs velosipēdists savu braucamo uztver kā savu papildinājumu – rūpējas par to, uzstāda jaunas, dārgas rezerves daļas, seko līdzi tā tehniskajam stāvoklim un dara visu, lai velosipēds vienmēr būtu lieliskā stāvoklī. Protams, ja kāds sekundes laikā liegs cilvēkam rūpēties par savu braucamo, tas būs ļoti nepatīkami. Pat ja neņemt vērā visus velosipēda zādzības morālos aspektus, tā zādzība maksās daudz finanšu ziņā. Šajā rakstā vairāk pastāstīsim par to, kāpēc velosipēda drošība ir jāuztver nopietni.

Pat lēts velosipēds maksās apmēram 100 – 150 eiro – ne katrs cilvēks var atļauties mētāties apkārt ar šādu naudas summu. Ko te teikt par profesionālajiem velosipēdu modeļiem, kuru cena nereti sasniedz lietotas mašīnas cenu.

Velosipēda aizsargāšanai no zādzības vajadzētu atrisināt šo problēmu. Ko mēs uzskatām par aizsardzību? Pirmkārt – jābūt uzmanīgam, bet tas ne vienmēr izglābs. Nevajag rēķināties arī uz policijas palīdzību šajā situācijā – ir situācijas, kur dažus velosipēdus izdodas atrast pēc zādzības, bet tādu tiešām nav daudz. Ir ērtas bāzes internetā, kur velosipēdisti kopīgi apskata aizdomīgus, iespējams nozagtus, velosipēdus, bet tas arī nav diez ko efektīvi.

Piedāvāju apspriest velosipēda aizsardzības iespējas, lai aizsargātu to no zādzības un sevi no nervu sabeigšanas.

Velosipēda drošība – kā izvairīties no zādzībām?

Metodes, kā aizsargāt velosipēdu no tā zādzības, nav daudz. Mēs izskatīsim tikai pašas acīmredzamākās un darbojošās. Dažos gadījumos cilvēkam vajag vienkārši būt uzmanīgam.

Neatstājiet velosipēdu bez uzraudzības

Velosipēda drošība - uzmanība

Daudzi velosipēdisti bieži aizmirst uzraudzīt savu velosipēdu un tas tiek nozagts tajā brīdī, kad īpašnieks ir novērsis savu uzmanību. Piemērs – atstutēja velosipēdu pie koka un devās pievilkties pie stieņa, atstāja pie veikala un aizgāja iepirkties, pagriezās uz otru pusi, lai nofotografētu pīles ezerā. Tādu piemēru ir daudz, un katrs no tiem šķiet neveikls, kaut arī patiess.

Reklāma

Aizsargāties šādā situācijā ir ļoti viegli – centieties neatstāt Jūsu velosipēdu bez uzraudzības pat uz dažām minūtēm vai organizējaties grupās un atstājat vienu cilvēku pieskatīt velosipēdus, kamēr citi ir novērsušies.

Nepārkāpiet glabāšanas noteikumus

Velosipēda drošība - kāpņutelpas

Pēc statistikas lielākā daļa velosipēdu tiek nozagti no kāpņutelpām vai hallēm. Velo forumi ir pilni ar informāciju par to, ka velosipēds tika nozagts no mājas kāpņutelpas. Diemžēl šādi ieraksti ne vienmēr liek velobraucējiem padomāt par to, vai viņu velosipēda drošība ir pietiekošā līmenī.

Velosipēdisti, tāpat kā agrāk, savus braucamos tur kāpņutelpas savā stāvā, dažreiz to saslēdz ar slēdzeni. Šādi glabājot riteni tā nozagšanas varbūtība ir ļoti augsta.

Daži cer, ka no velosipēda nozagšanas aizsargās kopējās kāpņutelpas durvis, bet kaimiņi tās bieži aizmirst aizvērt vai arī zaglis uzdosies par Jūsu mājas viesi, tiek iekšā un nozog velosipēdu. Nereti durvju kodus var vienkārši uzminēt pāris minūšu laikā.

Labus velosipēdus mēdz noskatīt jau iepriekš un zagļi seko tam, ka saimnieks pieļaus kļūdu un atstās savu velosipēdu kāpņutelpā pat uz īsu brīdi.

Nav droši glabāt velosipēdu vasarnīcā. Piemēram, atbraucot vakarā Jūs velosipēdus nenovietojāt mājā vai šķūnī, bet vienkārši atstājāt tos īpašuma teritorijā. Tādā gadījumā zaglis velosipēdu viegli nozags pat dienas laikā. Var izglābt laba sēta, bet tāda nav visiem.

Ir zināmi gadījumi, ka tiek uzlauztas garāžas, lai nozagtu velosipēdu. 

Velosipēdu glabājiet tikai iekštelpās vai uz balkona, ja tas ir aizsargāts, jo ir zināmi arī gadījumi, ka velosipēdi tiek nozagti no otrā stāva balkoniem.

Nepaļaujieties uz velosipēda slēdzeni

Velosipēda drošības trose

Tirgū ir pieejams milzīgs daudzums ar velosipēda pretaizdzīšanas iekārtām. Bieži vien var novērāt, ka ražotāji reklāmās savas preces slavē kā 100% aizsardzību pret zādzībām – realitātē viss diemžēl ir daudz sliktāk. Velosipēds tāpat var tikt nozagts, pat ja ir pielietoti visi aizsardzības mēri.

Jebkuru pretaizdzīšanas iekārtu var viegli uzlauzt. Vienīgais, uz ko varētu paļauties šajā situācijā ir tas, ka zaglis neņems velosipēdu rokās un nedosies ar to prom tādā veidā. Viņam būs nepieciešams laiks, lai uzlauztu slēdzeni, bet tajā laikā var iejaukties kāds cits un izsaukt policiju.

Pašas pretaizdzīšanas iekārtas ir diezgan dažādas.

Ar klasisko trosi velosipēda drošība būs garantēta uz 2 – 3 minūtēm. Pašas lētākās troses ir praktiski bezjēdzīgas – tās var viegli pārkost ar knaiblēm. Dārgākas troses var izturēt lielāku slodzi, tām jau būs nepieciešamas nopietnākas knaibles. Par visdrošāko šeit tiek uzskatītas ķēdes, piemēram – ABUS, kura spēj izturēt arī zāģēšanu. Visos šajos gadījumos paliek arī pati slēdzene – tā arī var tikt uzlauzta.

Atcerieties vienu – neviena no līdzīgām pretaizdzīšanas ierīcēm, pat pati dārgākā, nespēs garantēt velosipēda 100% drošību – tās spēs zagli tikai aizturēt. Ja tiks izmantota dārga un kvalitatīva pretaizdzīšanas sistēma, tad visbiežāk zaglis atmetīs velosipēdam ar roku un dosies meklēt pieejaāku variantu.

Velosipēda drošība - nepareiza saslēgšana

Daži ieteikumi:

  • No zādzībām velosipēdu vislabāk aizsargāt ar ABUS ražotām ķēdēm.
  • Velosipēdu ar ķēdi parkojat vienmēr tur, kur ir garāmgājēji vai apsarga būda. Tas atbaida daudzus zagļus.
  • Ja saslēdzat velosipēdu ar trosi vai ķēdi, tad darat to tā, lai nevarētu noņemt svarīgas detaļas, piemēram, riteni. Dažreiz no slikti saslēgta velosipēda zaglis atstās tikai rāmi vai priekšējo riteni.
  • Kad fiksējat velosipēdu, tad darat to pie kaut kā izturīga. Ir redzēti gadījumi, ka velosipēdu īpašnieki tos saslēdz pie sietveida sētas. Tādos gadījumos zagļiem pat nebūs vajadzīgas knaibles, jo tādu sētu bieži var atpīt ar rokām un velosipēda slēdzeni pat nevajadzēs aiztikt.

Nedodiet braukt ar velosipēdu nepazīstamiem cilvēkiem

Velosipēda drošība - aizdzīšana

Reāls piemērs – viens puisis, kuram bija laba sirds, iedeva ar savu Norco A-Line velosipēdu izbraukt vīrietim, kurš puisi pārliecināja par saviem labajiem nodomiem. Viņš ilgi stāstīja par to, ka kādreiz jaunībā viņam arī bija labs velosipēds un kā ar to braukāja. Tagad vēlētos kaut uz pāris sekundēm sajust to pašu laimi.

Puisis, neko nenojaušot, iedeva nepazīstamajam vīrietim izbraukt ar savu riteni. Domāju, ka ir lieki piebilst, ka savu velosipēdu puisis vairs nekad neieraudzīja.

Nekad neuzticiet savu velosipēdu mazpazīstamiem cilvēkiem. Labāk lieku reizi atteikt un sajusties kā “necilvēkam”, nekā palikt bez velosipēda. Velosipēda drošība šeit pirmajā vietā.

Izmantojiet mūsdienīgas pretaizdzīšanas metodes

Minigun

Ja Jums ir diezgan dārgs velosipēds un Jums tas bieži kaut kur ir jāatstāj bez uzraudzības, tad velosipēda drošība tiks palielināta izmantojot mūsdienīgas velosipēda pretaizdzīšanas metodes.

Par lielisku piemēru var minēt speciālus GPS signāla raidītājus. Tāds raidītājs būs ļoti noderīgs, ja meklēsiet nozagto velosipēdu. Pats raidītājs ir pilnībā nemanāms un var būt paslēpts kaut kur velosipēda konstrukcijā (piemēram, sēdekļa trubā). Diez vai zaglis padomās, ka velosipēds ir aprīkots ar šādu pretaizdzīšanas ierīci un to atrast būs daudz vieglāk.

Ir pieejamas troses ar signalizāciju – ja kāds nesankcionēti atvērs slēdzeni vai pārkniebs trosi, sāks skanēt trauksmes signāls.

Velosipēda drošība - velosignalizācija

Šis ir diezgan neslikts pretaizdzīšanas līdzeklis, bet tam ir viens liels mīnuss – ja Jūs esat diezgan tālu no velosipēda, tad trauksmes signālu varat arī nedzirdēt, vienīgais, ja nu garāmgājēji uz to noreaģēs. Nebūtu slikti, ja pie šādām ierīcēm būtu GSM modulis, analoģisks tiem, kādus uzstāda uz automašīnām, bet tirgū šādu ierīci vēl neesmu atradis.


Šobrīd šādu signalizāciju velosipēdiem var sakomplektēt pats, izmantojot mopēda signalizāciju kā bāzi un Arduino kontrolieri.

Novecojušas velosipēda pretaizdzīšanas iekārtas

  • Klasiskā velosipēda trose – slēdzene. Praktiski neefektīva, izņemot tos gadījumus, kad troses biezums ir “pieklājīgs”.
  • Ķēde – slēdzene – parasta ķēde, kā govij vai laivai, kas aprīkota ar slēdzeni. Šis variants ir daudz efektīvāks nekā jebkura biezuma trose. Jāpievērš uzmanība tam, lai ķēdes posmi būtu metināti un lai tie nepakļaujas deformēšanai.
  • Speciāla ķēde ar slēdzeni – mūsdienīgs ķēdes variants, piemēram, no ražotāja ABUS. Šādai ķēdei parasti ir īpašs profils un tā ražota no rūdīta metāla. Zāģēt to praktiski nav iespējams, kā arī to pārkost neizdosies no pirmā piegājiena. Speciāls stūra veida profils krietni traucē tā uzlaušanas mēģinājumiem. Vairāk ABUS asortimentu varat apskatīties ražotāja oficiālajā mājas lapā (atvērsies jaunā logā).
  • Diska bremžu slēdzene – drīzāk pretīgs pārsteigums zaglim. Velosipēds paliek tikpat neaizsargāts, toties nest to rokās būs grūtāk, kā arī uzlauzt diska bremzes slēdzeni aizņems daudz laika un tas nav tik viegli izdarāms.
  • Skava – slēdzene (U veida slēdzene) – izcēļās ar savu kompakto izmēru un zemo svaru. Velosipēdu var piestiprināt, piemēram, pie metāla sētas. Skava ražota no izturīga un pret mehānisku iedarbību droša materiāla. To ir grūti pārzāģēt vai pārkniebt.
  • Nest velosipēdu sev līdzi pa detaļām – šis drīzāk ir joks, bet strādājoša pretaizdzīšanas sistēma. Laukos dzīvoja viens onkulis, kurš katru reizi velosipēdu atstāja pie kāpņutelpas ieejas un līdzi ņēma priekšējo riteni. Ne pati labākā aizsardzība, bet dažos gadījumos var palīdzēt.

Nobeigums

Neskatoties uz to, ka ir daudz pretaizdzīšanas iekārtu, lai justos droši par savu velosipēdu, atstājot to publiski pieejamās vietās, vienmēr labākā aizsardzība ir uzmanība. Neviena signalizācija neglābs no vieglprātības. Zagļi izmanto mūsu vājības un bez īpašas piepūles velosipēdi tiek nozagti.

Nevajag arī pārāk daudz likt cerības uz velosipēdu slēdzenēm vai garāžas durvīm. Jebkuru velosipēda slēdzeni var ātri nogriezt vai uzlauzt. Pat dārgi aizsardzības varianti, piemēram ABUS, uz ilgu laiku nespēs aizturēt zagli. Tiesa, te ir jāpiebilst, ka, jo kvalitatīvāku pretaizdzīšanas iekārtu Jūs izmantosiet, jo vairāk laika zaglim vajadzēs tās uzlaušanai. Attiecīgi iespēja, ka zaglis paies garām Jūsu velosipēdam, lai atrastu vieglāku upuri, ir diezgan liela.

Sargājiet sevi un savu velosipēdu. Ja Jūs vēlaties padalīties ar velosipēda zagšanas stāstiem vai tā aizsardzības metodēm, droši dalieties ar to komentāros un interesantus faktus pievienosim rakstam.

Braukt.lvhttps://braukt.lv
Velo entuziasts, interesē viss jaunais velopasaulē, sekoju līdzi velosportam. Ar velosipēdu pārvietojos kopš agras bērnības, šobrīd braucu ar pilnas amortizācijas velosipēdu,

Citi raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Līdzīgi raksti

Jaunākie raksti

Beacon – Strava drošības funkcija tagad ir pieejama bezmaksas

Ar Strava Beacon jūs varat atļaut sekot līdzi savai atrašanās vietai trīs cilvēkiem. Šī funkcija ir ļoti noderīga visiem – gan skrējējiem, gan gājējiem...

Velosipēda treniņi jebkurā vecumā – arī pēc 40, 50 un 60 gadiem

Rekomendācijas sasniegt maksimālus rezultātu velosipēda krēslā īsākajā iespējamā laika posmā ir aktuāli cilvēkiem, kuru ķermenim vēl ir... jaunības rezerves. Metabolisms ir ātrāks, ķermeņa reakcija...

Wahoo ELEMNT Bolt V2 ar krāsu ekrānu. 2021. gada modeļa izmaiņas

Tā vien šķiet, ka kompānija Wahoo prezentēja kompakto GPS velodatoru Bolt ar monohromu displeju par pievilcīgu cenu. Produkta mērķis bija lielas lietotāju bāzes piesaistīšana...

Vēlies saņemt paziņojumus par jauniem rakstiem?

Ievadi savu e-pastu un uzzini pirmais, kad tiks publicēts jauns raksts. Mēs nesūtīsim reklāmu.