Velosipēds bērnam

Velosipēds bērnam – tā izvēle ir diezgan sarežģīts uzdevums. Par velosipēda izvēli pieaugušajam rakstīsim vēlāk. Šodien dienas kārtībā galvenais uzdevums ir velosipēda izvēle bērnam.

Pa lielam, ja jāmeklē velosipēds bērnam, tad process maz atšķiras no braucamā izvēles pieaugušajam.

Vajag orientēties uz svarīgākajiem faktoriem – 

  • velosipēda cena;
  • izskats;
  • kvalitāte;
  • ērts ekspluatācijā.

Atšķirībā no velosipēda izvēles pieaugušajiem, bērnu braucamā izvēlē ir vēl viens faktors – bērna vecums, kas nosaka tā fiziskos parametrus, augšanas ātrumu un attieksmi pret velobraukšanu. Velosipēda izvēle mazam bērnam un 10 – 15 gadus vecam bērnam atšķirās pēc velosipēda pielietošanas veida un citiem faktoriem.

Piedāvājam sistematizēt zināšanas par velosipēda izvēli bērnam un izveidosim lasīšanai ērtu instrukciju.

Velosipēda tips

Velosipēds bērnam

Pirms mēs pārejam pie tādiem parametriem kā velosipēda svars un bērna augums, vajag novērtēt veidus, kādos bērns izmantos velosipēdu.

Šādu variantu var būt ļoti daudz. Velosipēdu veidi ir ļoti dažādi – 

  • kalnu;
  • pilsētas;
  • šosejas;
  • pastaigu;
  • un citi.
Reklāma

Šobrīd visizplatītākie ir kalnu un pilsētas velosipēdi. Šie velosipēdi tāpat tiek piedāvāti izmēros, kas piemēroti bērniem. Ir vēl bērnu velosipēdi – tā ir atsevišķa klase, par kuru rakstīsim citu reizi.

Velosipēda tipa izvēlē svarīgs faktors ir bērna vecums un viņa vēlmēm. Ja bērns ir ļoti mazs (3 – 5 gadi) un  pagaidām vēl nesaprot, kādā veidā gribēs izmantot velosipēdu, ir vērts padomāt par klasisku bērnu velosipēdu vai pat skrejriteni.

Skrejritenis bērnam
Skrejritenis

Kas ir klasisks bērnu velosipēds? Tas ir pats parastākais braucamais ar trim riteņiem vai pieskrūvējamiem palīgriteņiem. Tam nav nekādu tehnisku īpašību un nav paredzēts profesionālai lietošanai. Der pastaigām pa parkiem, celiņiem un takām. Pilnīgi parasts, ērts un universāls bērnu velosipēds. Par to priecāsies jebkurš bērns un tas ļaus viņam izvēlēties, kādā veidā vēlēsies izvēlēties velobraukšanu turpmāk – ne visi velobraucēji kļūst par profesionāliem sportistiem, dažiem velobraukšana paliks kā hobijs – pabraukāt pa parku, kaut via aizbraukt uz veikalu pēc maizes.

Savukārt skrejritenis derēs pašiem mazākajiem un noformēs bērnam sākotnējo līdzsvara izjūtu un vadīšanas iemaņas. Par skrejriteni sīkāk rakstīsim vēlāk, bet vēlamies uzreiz pieminēt, ka skrejriteņi ir vairāk kā trenažieris vai rotaļa. Ņemot vērā profesionālo pieredzi, kaut arī skrejriteņi pozitīvi ietekmē bērna koordināciju, tomēr efektīvāk ir bērnam jau no pirmajām “velosipēda dienām” mācīt braukt ar parastu velosipēdu. 

Labā ziņa ir tāda, ka ir daudz velosipēdu pašiem mazākajiem. Piemēram, bērnam ar 50 centimetru augumu var atrast nesliktu bērnu velosipēdu, kuram no sākuma var pieskrūvēt palīgriteņus, bet pēc tam bērnam mācīt noturēt līdzsvaru.

Kad bērns paaugsies un noformēs kaut kādu priekšstatu par velosipēdu tipu izmantošanu, vai arī ja Jums būs skaidrs, ka Jūsu bērns vēlas kopā doties kalnu velosipēdu pasaulē un braukt pa stāvām meža takām, tad velosipēdu var mainīt uz vairāk profesionālu. 

Bērnu no 6 – 7 gadu vecuma var sākt iepazīstināt ar “normālu” velosipēdu un trenēt pēc kādas noteiktas programmas. Tieši tad var veikt galējo izvēli nopietnāka velosipēda modeļa iegādē – tas var būt gan kalnu, gan šosejas, gan cits velosipēda tips. Varbūt bērnam iepatiksies pilsētas velosipēdu tips vai kāds hibrīds. Domāt par velosipēda specializāciju var tad, kad bērns sasniegs 7 – 10 gadu vecumu.

Galvenā doma: Ja bērns neizrāda interesi pret noteiktu velobraukšanas veidu, bet vēlas parastu velosipēdu, netērējiet stundām laika, lai izvēlētos kādu noteiktu velosipēda tipu. Vienkārši izvēlieties jebkuru parastu, kvalitatīvu, uzticamu un ērtu velosipēdu.

Divi vai trīs riteņi?

Izvēloties bērnu velosipēdu, mēs vienmēr izejam cauri kaut kādam sarakstam ar standartparametriem. Pirms mēs sāksim domāt par velosipēda tipu, ir jāizdomā, vai bērnam nepieciešams divritenis vai trīsritenis.

Klīst baumas, ka trīsriteņi neļauj bērnam pēcāk “pārsēsties” uz divriteni – pieradums braukt ar trīs riteņiem neļauj ātri adaptēties divritenim un rodas grūtības pārejas posmā uz braukšanu ar divriteni.

Pēc mūsu domām, trīs riteņi – tas tiešām ir vairāk izklaides braucamais, nevis nopietns solis pieaugušo velosipēdu pasaulē. Protams, ka maziem bērniem labāk derēs tieši trīsritenis – ar to ir jautri braukt vai vienkārši pavadīt laiku.

Velosipēds bērnam ar palīgriteņiem

Bet, ja skatīties uz perspektīvām, tad pareizi būtu uzreiz bērnu sēdināt uz mazu bērnu velosipēdu ar diviem riteņiem un tam pieskrūvēt palīgriteņus. Bērns uzreiz sāks pierast pie sava dzelzs zirga, un, kad pienāks īstais brīdis – vajadzēs tikai noņemt palīgriteņus, lai bērns ar savu iepriekš uzkrāto pieredzi ar šo konkrēto velosipēdu varētu atvēlēt laiku tikai līdzsvara treniņiem, nevis paša velosipēda iepazīšanā.

Tāpēc, ja Jūsu galvenā doma ir nopirkt bērnam spēļmantu, tad ir jēga izskatīt trīsriteni kā pirmo braucamo. Ja jau esat sākuši “formēt” jauno velosipēdistu, tad izvēlieties velosipēdu ar palīgriteņiem.

Saprotams, ka šajā bērna vecumā nav jēgas runāt par kalnu, šosejas vai pilsētas velosipēdiem. Šie tipi sāk parādīties tad, kad izvēlaties velosipēdu pusaudzim.

Kalnu vai pilsētas velosipēds?

Kad bērns ir paaudzies un trīsritenis viņam vairs neder, ir īstais laiks izvēlēties velosipēda tipu. Par tiem mēs jau rakstījām augstāk. Zemāk apskatīsim izvēli starp konkrētiem variantiem.

VIslabāk ir vadīties pēc bērna vēlmēm. Visdrīzāk, ka bērns gribēs kalnu velosipēdu. Tādu tagad ir ļoti daudz, vēl vairāk – ir pieejami fatbike priekš bērniem. Vēl vairāk ir pseido-kalnu velosipēdi – 2000. gadu sākumā visi nedomājot pirka kalnu velosipēdus un parodijas uz kalnu velosipēdiem – mūsdienās šī tendence sāk noplakt, bet velosipēdu tirgū tā gan nav normalizējusies.

Bērnu kalnu velosipēds

Pārdevēji jums ar prieku piedāvās velosipēdu ar 32 ātrumiem, kaut arī visu dzīvi brauksiet pa asfaltu un lieki ātrumi vai, pasarg’ Dievs, nevajadzīgs amortizators braukšanu var pārvērst par nepatīkamu nodarbi. Tas attiecas arī uz veidu, kādā sēžat uz velosipēda – kalnu velosipēdi tiek ražoti speciāli priekš intensīviem treniņiem un grūtiem trases posmiem. Ar tādu velo braukt pa asfaltu nebūs tik ērti, cik ar pilsētas velosipēdu. Tieši tāpēc pirmkārt vajag novērtēt bērna vēlmes, pa kādu virsmu viņš vēlās braukt pārsvarā.

Cita lieta ir “jauktā izmantošana”, kad tiks braukts gan pa asfaltu, gan granti, gan mežiem. Tad noteikti labāk izvēlēties tieši kalnu velosipēdu. Pie tam, kalnu velosipēds ir uzticamāks, nekā klasiskais vai pilsētas velosipēds. Attiecībā pret bērniem šis punkts ir ļoti noderīgs, jo viņi ne vienmēr domā par savu drošību vai par aprīkojuma vērtību.

Galvenā doma: Kalnu velosipēds ir uzticamāks par pilsētas velosipēdu un lieliski derēs jauktajai braukšanai. Bērnam vislabāk izvēlēties tieši hardtail tipa kalnu velosipēdu. Pilsētas velosipēdu var pirkt tad, kad bērns vairāk nosliecas uz braucieniem pa pilsētu. Jāņem vērā, ka pilsētas velosipēdam ir specifiski raksturlielumi, kuru nav kalnu velosipēdam un otrādi.

Velosipēds bērnam ar ātrumiem vai bez?

Velosipēdi mēdz būt ar ātrumiem, mēdz būt standarta velosipēdi – ar vienu ātrumu. Var izvēlēties starp velosipēdu ar vienu vai daudziem ātrumiem. Kalnu velosipēdu (bērnu) gandrīz vienmēr ir aprīkoti ar ātrumiem, savukārt pilsētas velosipēdi var būt gan single-speed, gan ar vairākiem ātrumiem.

Mēs iesakām izvēlēties velosipēdu ar ātrumiem. Kaut arī braucējs izmantot tikai pāris ātrumu diapazonus, toties to esamība braukšanu padarīs daudz komfortablāku. Tieši tāpēc, pat, ja izvēlējāties bērnam pirkt pilsētas velosipēdu, tad būs labāk, ja tam būs kaut vai minimāls ātrumu skaits.

Ir viens triks – ja Jūsu luteklis jau ir salauzis pāris velosipēdus uz pusēm intensīvas braukšanas dēļ, tad viņam var nopirkt BMX. Bērns līdz 15 gadiem komfortabli jutīsies uz BMX velosipēda, un to būs ļoti grūti salauzt, jo tas ir orientēts uz diezgan ekstrēmu izmantošanu un tam ir izturības rezerve. Diez vai bērns būs spējīgs salauzt šādu velosipēdu.

Ir viens mīnuss – visus BMX ražo tikai ar vienu ātrumu. Nevajag atteikties no BMX iegādāšanās tikai ātrumu neesamības dēļ. Lai bērns paaugās un tad varēs veikt galējo izvēli, bet, kamēr viņš velosipēdus lauž vienu pēc otra – šis variants noteikti ietaupīs naudu.

Velosipēds bērnam balstoties uz bērna fiziskajiem parametriem un velosipēda īpašībām

Nākošais, kas ir jādara – jāizvēlas bērnam velosipēds balstoties uz viņa parametriem.

Bērna vecums

Viens no svarīgākajiem punktiem. Mazam bērnam un pusaudzim ir vajadzīgi atšķirīgi velosipēdi. Šeit ir grūti kaut ko ieteikt. Paskatieties uz savu bērnu un veiciet secinājumu par viņa gatavību vienam vai citam velosipēda veidam.Jebkurā gadījumā – agrā vecumā labāk pirkt parastu velosipēdu, tikai bērnam paaugoties var sākt domāt par vairāk profesionālu variantu.

“Bērns paaugsies”

Eksistē šāda drausmīga ķļūda. Mazajam velosipēdistam braucamais, kurš nav piemērots viņa augumam sabojās jebkuru iespējamo iespaidu par velosportu un velosipēdu pasauli. Ja velosipēds bērnam neder pēc izmēra vai tas ir pārāk smags, tad tas būs lietošanā neērts un bērns būs vīlies. Arī mācīties braukt ar tādu ir daudz grūtāk, ekspluatācijā – neērtāks u.t.t. Vienīgais pieļaujamais variants – regulēt sēdekļa augstumu velosipēda pieļaujamā regulēšanas diapazonā. Šādā veidā vienu velosipēdu bērns var izmantot aptuveni 7 gadus, kaut arī labāk būtu iegādāties lētāku pirmo un otro velosipēdu, nekā nopirkt dārgu velosipēdu un gaidīt, kamēr bērns paaugsies.

Velosipēda svars

Pats svarīgākais ir atcerēties jebkura velosipēdista galveno likumu – jo vieglāks velosipēds, jo labāk. Navajag domāt, ka, ja velosipēds ir priekš bērniem, tad tas attiecīgi arī būs viegls. Praksē ir sastapti tādi bērnu velosipēdi, kuri ir smagāki par pieaugušo velosipēdiem. Piemēram, daži bērnu velosipēdi, kas ražoti no dzelzs, var sasniegt 20 kg svaru. Bērnam jāvar pašam pacelt velosipēdu un uznest to pa trepēm augšā (protams, ja runa nav par pavisam mazu bērnu).

Ražotājs

Bērnu velosipēdu tirgū ir sastopamas daudzas no-name firmas. Protams, ka labāk izvēlēties kaut ko pazīstamu. Atšķirība cenā nav tik liela, toties saņemsiet labākas kvalitātes velosipēdu. Nevajag pirkt tādus jaunos brendus kā Format vai Forward. Iesakām skatīties uz jau pārbaudītām vērtībām – Koni, Giant, GT u.t.t. Neaizmirstiet salīdzināt izvēlētā velosipēda aprīkojumu ar tā aprīkojumu ražotāja mājas lapā, jo uzlīmēt “Giant” logo var kaut vai uz gāzes plīts. Iespējams, ka veikalā izvēlētais modelis nemaz nav ražotāja asortimentā.

Velosipēda izmērs

Ir vēl viens velosipēdistu likums – ir jāsasniedz pedāli ar iztaisnotu kāju. Tikmēr mugurai jābūt taisnai, līdz stūrei jāaizsniedzas bez piepūles un sēdēšanai jābūt komfortablai. Bērnu velosipēda gadījumā, kad viņš vēl nejūtas droši uz velosipēda, vajag novērtēt vajadzību iegādāties tādu velosipēdu, kuram var noregulēt zemāku sēdekli, nekā nepieciešams, lai bērns var ātri nolekt no tā, vai nobalansēt līdzsvaru ar kāju. Kā jau iepriekš rakstījām – neaizraujaties ar “bērns paaugsies” velosipēdiem.

Aprīkojuma kvalitāte un papildaprīkojums

Diezgan sarežģīts punkts, kad jāizvēlas velosipēds bērnam. Šim punktam nevajadzētu būt izšķirošajam faktoram velo izvēlē, jo bērns visdrīzāk kādas aprīkojuma detaļas salauzīs. Tāpēc, ja vēl nezināt par bērna nākotnes braukšanas stilu, labāk izvēlēties velosipēdu pēc citiem punktiem. Ja velobraukšana nebūs intensīva, nav jēgas pirkt velosipēdu ar dārgu aprīkojumu.

Kājas un rokas bremzes

Daudzi parastie velosipēdu modeļi vēl aizvien tiek ražoti ar kājas bremzēm un bez ātrumiem. Šī konstrukcija ir ļoti uzticama, bet tā nav tik ērta braucot ar velosipēdu. Tāpēc te atbilde ir vienkārša – ir nepieciešams velosipēds bērnam ar rokas bremzēm. Arī te ir dažādi rokas bremžu tipi (aploces, disku). Velosipēdu profesionālai lietošanai labāk aprīkot ar disku bremzēm, bet galvenais, lai velosipēdam ir drošas bremzes. V-veida bremzes arī ir drošas un uzticamas.

Nobeigumā

Veiksim nelielu apkopojumu. Kad izvēlaties velosipēdu bērnam, pats svarīgākais ir pievērst uzmanību velosipēda ērtumam. Nevajag pirkt velosipēdu ar domu, ka bērns paaugsies. Velosipēdam jābūt pēc iespējas vieglākam. Pašam bērnam jābūt apmierinātam ar pirkumu un jāspēj viegli to vadīt. Braukšanas stils un velosipēda tipa izvēle noformēsies bērna augšanas procesā.

Diezgan plaša bērnu velosipēdu izvēle ir pieejama Bikko.lv.

Ja Jums ir kādi jautājumi, ieteikumi, norādījumi vai papildinājumi, nekautrējaties un rakstiet tos komentāros!

Braukt.lvhttps://braukt.lv
Velo entuziasts, interesē viss jaunais velopasaulē, sekoju līdzi velosportam. Ar velosipēdu pārvietojos kopš agras bērnības, šobrīd braucu ar pilnas amortizācijas velosipēdu,

Citi raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Līdzīgi raksti

Jaunākie raksti

Beacon – Strava drošības funkcija tagad ir pieejama bezmaksas

Ar Strava Beacon jūs varat atļaut sekot līdzi savai atrašanās vietai trīs cilvēkiem. Šī funkcija ir ļoti noderīga visiem – gan skrējējiem, gan gājējiem...

Velosipēda treniņi jebkurā vecumā – arī pēc 40, 50 un 60 gadiem

Rekomendācijas sasniegt maksimālus rezultātu velosipēda krēslā īsākajā iespējamā laika posmā ir aktuāli cilvēkiem, kuru ķermenim vēl ir... jaunības rezerves. Metabolisms ir ātrāks, ķermeņa reakcija...

Wahoo ELEMNT Bolt V2 ar krāsu ekrānu. 2021. gada modeļa izmaiņas

Tā vien šķiet, ka kompānija Wahoo prezentēja kompakto GPS velodatoru Bolt ar monohromu displeju par pievilcīgu cenu. Produkta mērķis bija lielas lietotāju bāzes piesaistīšana...

Vēlies saņemt paziņojumus par jauniem rakstiem?

Ievadi savu e-pastu un uzzini pirmais, kad tiks publicēts jauns raksts. Mēs nesūtīsim reklāmu.